SEARCH

Jak zaprojektować wzór koszulki do nadruku sitodrukiem?

Jak zaprojektować wzór koszulki do nadruku sitodrukiem?

Sitodruk jest jedną z najczęściej używanych technik druku na koszulkach i innych tekstyliach. Aby nadruk wyróżniał się atrakcyjnym wyglądem, musi być odpowiednio zaprojektowany. O czym warto wtedy pamiętać?

Kiedy warto wybrać sitodruk?

Sitodruk jest techniką druku o bardzo długiej historii. Proces sitodruku wywodzi się tak naprawdę z technik starożytnych. Polega on na wykorzystaniu napiętych sit o małych oczkach, dzięki którym można wykonać własne nadruki na koszulki. Farba rozprowadzana jest z użyciem rakla i przechodzi przez część oczek w sicie, które nie zostały zasklepione po umieszczeniu na nim specjalnej emulsji i naświetleniu.

Technika sitodruku jest bardzo często używana do wykonania nadruków na tekstyliach. Tą metodą odbywa się głównie produkcja koszulek z nadrukiem oraz innych tekstyliów, na przykład toreb bawełnianych, parasoli czy czapeczek.

Sitodruk pozwala na uzyskanie trwałych, estetycznych nadruków w niskich cenach. Dodatkowo technika ta umożliwia korzystanie z różnych metod uszlachetnienia, na przykład druku puchnącego czy druku z brokatem.

Jak przygotować projekt do sitodruku?

Nadruk wykonany metodą sitodruku sprawdzi się najlepiej w przypadku prostszych grafik, ponieważ sitodruk ma ograniczoną liczbę kolorów. To 8 lub 7 barw w przypadku ciemnych podłóż, ponieważ biały kolor używany jest jako podkład.

Projekt do nadruku należy przygotować zgodnie z zaleceniami drukarni świadczącej proces sitodruku. Można znaleźć je najczęściej na stronie internetowej drukarni.

Podczas projektowania grafiki trzeba pamiętać o tym, żeby zastosować odpowiednią liczbę kolorów – maksymalnie 8 lub 7, a także każdy kolor umieszczać na osobnej warstwie.

Tworząc wzór graficzny do nadruku techniką sitodruku, warto też pamiętać o tym, że najlepiej przygotować go z użyciem pełnych kolorów, czyli bez przejść gradientowych.

Gdy nie mamy doświadczenia w tworzeniu grafiki, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego projektanta graficznego, który będzie mógł przygotować odpowiedni projekt na zamówienie.

Gdzie zamówić sitodruk na koszulkach?

Obecnie realizacją zamówień zajmuje się wiele drukarni dysponujących odpowiednim zapleczem jak maszyny do nadruku na koszulkach. Z ich ofertami można zapoznać się bliżej w internecie.

Większość firm produkujących koszulki z nadrukiem techniką sitodruku oferuje także swoje usługi online, dlatego w celu złożenia zamówienia nie trzeba udawać się osobiście do drukarni. Wystarczy tylko wybrać rodzaje, rozmiary oraz liczbę koszulek, a także przekazać przygotowany wcześniej projekt.

Najczęściej produkcja koszulek z nadrukiem trwa kilka dni roboczych, ale w przypadku większych zamówień może się wydłużyć. Dokładne informacje o czasie realizacji można uzyskać przy składaniu zamówienia.

You May Also Like

Leave a Reply