SEARCH

Kiedy zaleca się stosować wkładki ortopedyczne dla dzieci?

Kiedy zaleca się stosować wkładki ortopedyczne dla dzieci?

Wady stóp występują u wielu dzieci. Aby je korygować, zalecane są nie tylko odpowiednie buty, lecz też wkładki ortopedyczne. Kiedy należy je stosować? Jak je dobrać?

Czym są wkładki ortopedyczne dla dzieci?

Wkładki ortopedyczne to rodzaj wkładek do butów, które ze względu na swoją budowę pozwalają na korygowanie stóp. Specjalna konstrukcja wkładek zmienia sposób nacisku stóp na podłoże, a tym samym może nadać im prawidłową pozycję, co sprzyja niwelowaniu deformacji.

U dzieci, u których stopy nadal są bardzo plastyczne, ponieważ są w fazie rozwoju, wkładki ortopedyczne do butów umożliwiają skuteczne leczenie wielu wad stóp. Kluczowe znaczenie ma wtedy ich odpowiedni dobór.

Stosowanie wkładek ortopedycznych u dzieci – wskazania

Najczęściej wkładki ortopedyczne dla dzieci wskazane są w przypadku dolegliwości jak:
– Płaskostopie – dotyczy zarówno płaskostopia poprzecznego, jak i podłużnego,
– Koślawość stóp oraz koślawość pięt,
– Szpotawość stóp oraz szpotawość pięt,
– Asymetria kończyn dolnych,
– Skolioza i inne wady kręgosłupa.

Warto wskazać, że u dzieci wkładki ortopedyczne do obuwia powinny być stosowane razem z odpowiednimi ćwiczeniami korekcyjnymi. To właśnie one powinny być podstawą terapii wad postawy i stóp.

Jak dopasować właściwe wkładki ortopedyczne dla dzieci?

W sprzedaży dostępne są różne wkładki ortopedyczne dla dzieci, dlatego ich dobór może być trudny. Należy pamiętać o jednak o tym, by nie kupować ich na własną rękę. Stosowanie nieodpowiednich wkładek może spowodować pogorszenie się wady.

Wkładki powinny być dopasowane przez specjalistę, na przykład przez ortopedę albo fizjoterapeutę dziecięcego. Warto też skorzystać z ofert specjalistycznych sklepów np. https://dlastopy.pl/222-wkladki-do-butow

Dobór wkładek ortopedycznych może polegać również na przeprowadzeniu badania komputerowego stóp i na wykonaniu ich odlewu. Na tej podstawie można następnie wykonać indywidualnie dopasowane wkładki do butów.

You May Also Like

Leave a Reply