SEARCH

Wstydliwe tematy: Uczucie pełnego pęcherza

Wstydliwe tematy: Uczucie pełnego pęcherza

Parcie na pęcherz (uczucie pełnego pęcherza) dotyka wielu kobiet. Może być ono objawem różnych dolegliwości ze strony układu moczowego i płciowego. Sprawdź, co dokładnie oznacza ciągłe odczuwanie parcia na mocz.

Parcie na mocz dotyka wielu kobiet

Gdy do pęcherza moczowego napływa mocz, dochodzi wtedy do znacznego rozciągnięcia jego ścianek, co dla organizmu stanowi sygnał do jego opróżnienia. Po opróżnieniu pęcherza uczucie parcia zanika. Zdarza się jednak, że na skutek różnych dolegliwości, nadal jest ono odczuwane.

Najczęściej z dolegliwością polegającą na odczuwaniu pełnego pęcherza ma do czynienia płeć żeńska. Stałe odczuwanie parcia na mocz to spory problem dla kobiety, ponieważ utrudnia ono codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy poszukać przyczyn tej dolegliwości i następnie rozpocząć leczenie.

Przyczyny uczucia pełnego pęcherza u kobiet

U kobiet uczucie pełnego pęcherza może mieć różne przyczyny, dlatego też kluczowa jest dokładna diagnostyka, aby określić, co dokładnie wywołuje taką dolegliwość.

Najczęstsze przyczyny parcia na mocz u kobiet:
– Infekcje układu moczowego – wywołane głównie przez bakterie, rzadziej przez grzyby, w tym drożdżaki Candida.
– Nadreaktywność pęcherza moczowego – jej objawy to bolesne i częste oddawanie moczu, co ma przyczynę w patologicznych skurczach pęcherza. Powoduje również nietrzymanie moczu.
– Kamica nerkowa – uczucie parcia na pęcherz pojawia się razem z kolką nerkową, krwią w moczu.
– Guzy pęcherza moczowego – wówczas dolegliwości najczęściej towarzyszy krwawienie, może dojść do utrudnionego wypływania moczu z pęcherza.
– Choroby przenoszone drogą płciową – dotyczy głównie dolegliwości jak rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej oraz infekcje bakteriami Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, które powodują zapalenia układu moczowego.
– Ciąża – jedną z przyczyn odczuwania parcia na mocz u kobiet jest ciąża. To jeden z pierwszych objawów ciąży, ale pojawia się on również stale w miarę rozwoju dziecka. Jest to efekt powiększania się macicy, która uciska pęcherz moczowy.

Jak radzić sobie z problemem niekontolowanego moczu i uczucia parcia na pęcherz? Sporo kobiet z tym problemem korzysta z wkładki tena lady. Aby określić przyczynę, należy udać się do lekarza ginekologa lub urologa, który wykona diagnostykę i zaleci właściwe leczenie.

You May Also Like

Leave a Reply