SEARCH

7 pomysłów na zdrowe przekąski w diecie antycholesterolowej

7 pomysłów na zdrowe przekąski w diecie antycholesterolowej

Podwyższony cholesterol frakcji LDL stanowi główną przyczynę problemów ze zdrowiem ponad połowy Polaków. Zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi może bowiem prowadzić do hipercholesterolemii, a ta, jeśli pozostanie nieleczona, do poważnych chorób układu naczyniowo-sercowego, które zagrażają zdrowiu i życiu. Sprawdź, w jaki sposób przy pomocy właściwej diety obniżyć poziom cholesterolu LDL.

Cholesterol LDL a HDL

W mediach bardzo często słyszymy o produktach i lekach mających na celu obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi. Czym tak naprawdę jest zły cholesterol i dlaczego zagraża naszemu zdrowiu i życiu?

Cholesterol to związek chemiczny z grupy lipidów, który jest niezbędny, aby nasz organizm mógł funkcjonować we właściwy sposób. Między innymi odpowiada za produkcję hormonów płciowych, nadnerczy oraz witaminy D. Co równie ważne, jest budulcem każdej błony komórkowej w naszym organizmie. Częściowo powstaje w wątrobie, a jego pozostała część musi być dostarczana wraz z pożywieniem[1].

Ze względu na to, że cholesterol jest nierozpuszczalny w wodzie, jego transport we krwi musi odbyć się przy pomocy lipoprotein. Zależnie od tego, jaki rodzaj protein transportuje cholesterol, możemy wyróżnić:

  • frakcję LDL cholesterolu – tzw. zły cholesterol. Odpowiada za transport cholesterolu z wątroby do komórek. Jeśli w organizmie znajduje się nadwyżka cholesterolu, zaczyna on odkładać się w ścianach tętnic, co stanowi główną przyczynę wystąpienia hipercholesterolemii;
  • frakcję HDL cholesterolu – określany mianem dobrego cholesterolu, ze względu na swoją funkcję – transportuje cholesterol z komórek do wątroby, który ulega w niej przekształceniu w kwasy tłuszczowe[2].

Dieta antycholesterolowa – co jeść, aby obniżyć cholesterol?

Jeśli podwyższony poziom cholesterolu LDL we krwi zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, daje to realną szansę na powrót do zdrowia, a najskuteczniejszym sposobem jego leczenia staje się dieta antycholesterolowa. Jakie produkty spożywać, aby obniżyć cholesterol?

Przede wszystkim, najważniejszą rolę w walce ze złym cholesterolem odgrywają fitosterole oraz stenole[3]. Znajdziemy je przede wszystkim w olejach roślinnych oraz orzechach. Oprócz tego, dieta antycholesterolowa powinna być bogata w ryby oraz owoce morza, świeże warzywa i owoce, nasiona roślin strączkowych, produkty bogate w błonnik pokarmowy (np. płatki owsiane, suszone owoce), a także karczochy, czosnek czy zieloną herbatę.

Przekąski na obniżenie cholesterolu

Choć zmiana nawyków żywieniowych w przypadku podwyższonego cholesterolu jest konieczna, nie powinna ona zostać wprowadzona w drastyczny sposób. Zamiast diametralnej zmiany w jadłospisie, dobrze sprawdzi się stopniowe włączanie produktów, które pomogą nam w walce z podwyższonym cholesterolem. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się zdrowe przekąski, np.:

  • sałatka ze świeżych owoców;
  • owocowe smoothie z dodatkiem mleka roślinnego i nasion chia;
  • owsiane bułeczki;
  • ciasto sojowe;
  • ciasto dyniowe;
  • jogurt naturalny z muesli i orzechami;
  • ciasteczka owsiane z suszonymi owocami.

[1] K. Kropiwiec, M. Babicz, Z. Całyniuk, Zawartość cholesterolu w surowcach i produktach pochodzenia zwierzęcego, w: Przegląd wybranych zagadnień z zakresu przemysłu spożywczego, red. M. Czapla, K. Kropiwiec, Lublin 2016, s. 74

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62068,co-to-jest-cholesterol [dostęp: 20.11.2020].

[3] D. Włodarek, Mechanizm działania fitosteroli w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL we krwi, „Roczniki PZH” 2007, t. 58, nr 1.

Bibliografia:

[1] K. Kropiwiec, M. Babicz, Z. Całyniuk, Zawartość cholesterolu w surowcach i produktach pochodzenia zwierzęcego, w: Przegląd wybranych zagadnień z zakresu przemysłu spożywczego, red. M. Czapla, K. Kropiwiec, Lublin 2016.

[2] D. Włodarek, Mechanizm działania fitosteroli w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL we krwi, „Roczniki PZH” 2007, t. 58, nr 1.

[3] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62068,co-to-jest-cholesterol [dostęp: 20.11.2020].

You May Also Like

Leave a Reply