SEARCH

Dlaczego warto wykonywać inhalacje? Kiedy są wskazane?

Dlaczego warto wykonywać inhalacje? Kiedy są wskazane?

Metoda lecznicza, jaką jest inhalacja, jest doskonale znana od lat. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, ale nie tylko. Sprawdź, kiedy warto wykonać inhalację?

Kiedy warto zrobić inhalację?

Inhalacja to inaczej wziewanie, a więc wdychanie pary z dodatkiem minerałów, roztworów leków, ziół, a także olejków eterycznych, takich jak olejek eukaliptusowy.

Inhalacja jako metoda lecznicza jest wykorzystywana przede wszystkim przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Jest to metoda bardzo skuteczna, która z powodzeniem pozwala pozbyć się kataru, udrożnić nos i zatoki. Inhalacje stosuje się podczas:

  • przeziębienia,
  • zapalenia zatok,
  • zapalenia oskrzeli.

Metoda ta sprawdza się także w przypadku astmatyków i alergików. Pozwala rozrzedzić zalegającą w oskrzelach wydzielinę. Dzięki temu odkrztuszanie jest nie tylko łatwiejsze, lecz także mniej bolesne. Inhalacja jako metoda walki z przeziębieniem i innymi infekcjami jest ceniona nie tylko za swoją skuteczność, ale i bezpieczeństwo stosowania. W przeciwieństwie do leków nie obciąża ona żołądka i układu pokarmowego. Jest także tania i bardzo prosta do przeprowadzenia.

Jak prawidłowo wykonać inhalację?

Istnieje co najmniej kilka sposobów inhalacji. Jednym z najpopularniejszych jest wykorzystanie olejków eterycznych, np. olejku eukaliptusowego, z drzewa herbacianego, lawendowego. Olejkiem można skropić chusteczkę i przyłożyć ją w okolice nosa. Wystarczy regularnie oddychać i …wdychać cenne substancje. Olejek można także wetrzeć w klatkę piersiową lub plecy (tutaj sprawdzi się także olejek miętowy, z kadzidłowca), choć nie należy tego robić u bardzo małych dzieci. U nich wystarczy posmarować stópki. W końcu olejek można wdychać podczas tzw. parówki. Olejek dodajesz do niewielkiej miseczki z gorącą wodą, głowę przykrywasz ręcznikiem i wydasz parę nosem, wydychasz ją ustami. Profesjonalną inhalację umożliwiają specjalne urządzenia: inhalatory lub nebulizatory.

Inhalacje na katar, zatoki, kaszel – jakie olejki wykorzystać?

Do wykonania inhalacji najczęściej składnia katar, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na nieżyt nosa z pewnością pomocą inhalację z dodatkiem mięty, rumianku, majeranku, macierzanki. Jeśli chodzi o olejki eteryczne – sprawdzi się tutaj olejek eukaliptusowy, olejek rozmarynowy. Jeśli problem jest bardziej zaawansowany i infekcja objęła całe zatoki, warto sięgnąć po następujące olejki:

  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek lawendowy,
  • olejek sosnowy,
  • olejek kamforowy.

Co ciekawe, inhalacje mogą pomóc także, jeśli borykasz się z uporczywym kaszlem. Na kaszel suchy zastosuj przede wszystkim sól morską, rumianek i rozmaryn, które pomogą nawilżyć śluzówkę. W przypadku kaszlu mokrego chodzi o rozrzedzenie wydzieliny. Pomóc mogę inhalacje z tymianku, kopru włoskiego, podbiału. Pamiętaj, aby stosować je z umiarem. Jeśli po kilku dniach nadal nie czujesz żadnej ulgi, koniecznie zgłoś się do lekarza.

You May Also Like

Leave a Reply