SEARCH

Dlaczego w każdym domu powinien być oczyszczacz powietrza

Dlaczego w każdym domu powinien być oczyszczacz powietrza

Wiele osób uważa, że posiadanie w mieszkaniu oczyszczacza powietrza jest niezbędne tylko w przypadku, gdy jesteśmy narażeni na obecność zanieczyszczeń pochodzących ze spalin czy na smog. W rzeczywistości jednak powietrze w naszym domu może być zanieczyszczone przez wiele różnych czynników. Dlatego, aby zadbać o zdrowie naszej rodziny, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Dziś podpowiemy, jakie są jego zalety oraz jak działa oczyszczacz powietrza.

Korzyści wynikające z używania oczyszczacza powietrza

Czyste powietrze w domu korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Sprzyja ono prawidłowej pracy naszego układu oddechowego, a także zmniejsza ryzyko dolegliwości związanych z przesuszeniem śluzówki gardła czy nosa. Pozbawione zanieczyszczeń powietrze w mieszkaniu sprzyja odporności naszego organizmu i pozwala lepiej radzić sobie z ewentualnymi infekcjami. Warto bowiem wiedzieć, że we wdychanym powietrzu mogą znajdować się różnego rodzaju bakterie i wirusy, zarodniki pleśni grzybów, kurz i roztocza, a także drażniące układ oddechowy związki chemiczne, smog czy dym papierosowy. Dbając o czyste powietrze w mieszkaniu dbamy tym samym o zdrowie naszych dzieci czy osób starszych, a także chronimy domowników przed działaniem czynników powodujących alergię. Używanie oczyszczacza powietrza zalecane jest również w przypadku posiadania zwierząt, które mają kontakt ze środowiskiem na zewnątrz jak psy czy koty. Mogą one bowiem przenosić na swoim futrze oraz łapach różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz drobnoustroje wywołujące choroby. Urządzenie polecane jest również w mieszkaniach czy domach, w których znajdują się pomieszczenia o utrudnionych możliwościach wymiany powietrza czy wietrzenia, jak na przykład ślepe kuchnie, łazienki czy inne pomieszczenia bez okien.

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie zwykle zasilane kablem sieciowym, którego głównym zadaniem jest pobieranie powietrza, następnie filtrowanie go i wypuszczanie w formie już oczyszczonej. Oczyszczacz powietrza posiada specjalne filtry umożliwiające usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Najczęściej filtry te pozwalają usuwać dym z papierosów, nieprzyjemne zapachy, zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz, na przykład spaliny czy smog, a także wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze (grzyby, pleśnie, bakterie czy wirusy). Niektóre filtry są w stanie usuwać z powietrza również związki chemiczne, a także inne alergeny. Poszczególne modele oczyszczaczy powietrza dostępne na rynku dedykowane są konkretnej powierzchni, którą są w stanie skutecznie oczyścić z zanieczyszczeń. Przykładowo oczyszczacze powietrza Xiaomi są polecane dla powierzchni około 45 m2. Takie oczyszczacze wyposażone są w filtry absorpcyjne z węglem aktywnym, podstawowe filtry PET, a także filtyr HEPA. Dzięki temu są w stanie usunąć z powietrza zdecydowaną większość zanieczyszczeń, poprawiając jego jakość, a tym samym komfort życia domowników.

Posiadanie oczyszczacza powietrza w mieszkaniu to podstawa, jeśli zależy nam na zdrowiu wszystkich domowników niezależnie od pory roku czy rodzaju zanieczyszczeń wokół nas.

You May Also Like

Leave a Reply