SEARCH

Jak dbać o biżuterię, aby zachowała swój blask?

Jak dbać o biżuterię, aby zachowała swój blask?

Głównym zadaniem biżuterii jest podkreślanie urody osoby ją noszącej. Niezależnie, czy zakładamy ją na co dzień, czy do wieczorowych kreacji, dodaje ona naszym stylizacjom szczególnego charakteru. Jednak, aby móc cieszyć się pięknem i blaskiem biżuterii przez długi czas konieczna jest jej odpowiednia pielęgnacja, przechowywanie i użytkowanie. Jak dbać o dodatki biżuteryjne w zależności od tego, z jakich surowców są wykonane?

Biżuteria złota

Złota biżuteria jest wyjątkowym dodatkiem codziennych, jak i okolicznościowych kreacji. Dlatego, aby zachować jej blask i uniknąć uszkodzeń ważna jest odpowiednia pielęgnacja, przechowywanie i użytkowanie złotej biżuterii.

Bransoletki, naszyjniki czy kolczyki i pierścionki ze złota należy delikatnie czyścić specjalnymi preparatami do złotej biżuterii, jak płyn czy chusteczki. Domowym sposobem na pozbywanie się zabrudzeń jest umycie dodatków biżuteryjnych roztworem wody z sodą. Po opłukaniu ich taką mieszaniną, wytrzyj je miękką tkaniną. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy wybrana metoda nie zaszkodzi naszej biżuterii, możemy zanieść ją na czyszczenie do specjalisty.

Aby biżuteria nie straciła swojego blasku, konieczne jest jej odpowiednie użytkowanie. Przed przystąpieniem do domowych porządków powinniśmy zdjąć wszystkie łańcuszki, pierścionki i bransoletki. Pozwoli to uniknąć nam ich kontaktu z wodą i detergentami, które są szkodliwe dla powierzchni dodatków. Dla zachowania piękna i połysku biżuterii nie śpijmy ani nie trenujmy w niej. Nie tylko zmniejszy to ryzyko jej uszkodzenia, ale także będzie bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Biżuterię ze złota powinniśmy przechowywać w przeznaczonych na dodatki szkatułkach, w osobnych przegródkach, tak, aby dodatki nie ocierały się o siebie. Dodatkowo możemy owijać je w delikatne tkaniny lub pakować do woreczków na biżuterię. Trzymajmy ją w suchym i ciemnym miejscu.

Biżuteria pozłacana

Biżuteria pozłacana choć swoim pięknem nie odstępuje od dodatków z naturalnego złota i jest od nich dużo tańsza, to wymaga znacznie więcej uwagi przy pielęgnacji. Podczas czyszczenia pozłacanych ozdób należy uważać, aby nie pocierać za mocno o ich powierzchnię, ponieważ powoduje ścieranie się jej powłoki. Co więcej, nie stosujmy do niej preparatów do czyszczenia biżuterii srebrnej i złotej – może to pozbawić ją blasku. Najlepiej umyć ją delikatnym roztworem wody z mydłem.

Biżuterię pozłacaną powinniśmy przechowywać w miejscu, do którego nie mają dostępu promienie słoneczne. Najlepiej trzymać ją w osobnych pojemniczkach lub woreczkach. Dodatkowo dobrze jest owijać ją w delikatną tkaninę, co pozwoli uniknąć procesu utleniania, który powoduje przebarwienia na powierzchni biżuteryjnych dodatków.

Ważne jest także, aby biżuterię pozłacaną ściągać na czas robienia porządków domowych, snu czy uprawiania sportu. Zapobiegnie to nadmiernej utracie blasku i wycieraniu. Jeśli zamierzamy użyć kremu do rąk, perfumu lub lakieru do włosów, wpierw zdejmijmy wszystkie dodatki. Biżuteria pozłacana, podobnie jak większość dodatków, w kontakcie z wodą i substancjami chemicznymi straci swój blask.

Biżuteria srebrna

Pielęgnacja dodatków biżuteryjnych wykonanych ze srebra jest niezbędna, aby zachowała ona połysk na długie lata. Podobnie jak złotą biżuterię, możemy czyścić ją przy pomocy roztworu wody z sodą lub przeznaczonych do niej chusteczek i płynu. Pamiętajmy, że musimy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić powłoki dodatków.

Przy srebrnej biżuterii bardzo istotny jest sposób jej przechowywania, ze względu na to, że srebro ulega oksydacji, która wpływa na jej przebarwienia. Więcej o tym, dlaczego biżuteria ulega procesowi ciemnienia, dowiemy się ze strony Korallo https://www.korallo.pl/blog/dlaczego-ciemnieje-srebro/. Ważne jest również, aby biżuteria trzymana była w ciemnych i suchych miejscach. Do przechowywania możemy użyć szkatułek lub woreczków strunowych.

Dla uniknięcia uszkodzeń zarówno mechanicznych, czyli zarysowań, odgnieceń, jak i chemicznych, jak odbarwienia, ściągajmy biżuterię do sprzątania, ćwiczeń fizycznych i spania. Pamiętajmy, aby nie kąpać się z dodatkami ze srebra ani nie pływać w jeziorze bądź morzu, jeśli mamy je na sobie.

Biżuteria ze stali szlachetnej

Biżuteria wykonana ze stali szlachetnej nie jest tak wymagająca w pielęgnacji jak wcześniej wymienione odmiany dodatków. Ozdoby wykonane z tego materiału nie ulegają korozji, jak biżuteria srebrna, stąd nazywane są nieraz stalą nierdzewną. Co więcej, taka biżuteria jest hipoalergiczna, dzięki czemu mogą nosić ją osoby o wrażliwej skórze. Kolejnymi zaletami dodatków wykonanych ze stali szlachetnej są odporność na zarysowania oraz przebarwienia.

Jednak, aby zachować jej blask na długo, trzeba mimo wszystko o nią dbać. Jeśli nasza biżuteria ze stali szlachetnej ulegnie zabrudzeniu, możemy wyczyścić ją pod bieżącą wodą z mydłem czy też mleczkiem. Pamiętajmy, że choć jest ona wysoce odporna na zniszczenia, to niezależnie od materiału, każda powierzchnia przy zbyt mocnym pocieraniu, niewłaściwym przechowywaniu i użytkowaniu może ulec zarysowaniu.

Podstawowe zasady dbania o biżuterię

Niezależnie od tego, z jakiego surowca wykonana jest nasza biżuteria, dla zachowania jej blasku i piękna, powinniśmy odpowiednio ją przechowywać i użytkować, a także unikać jej zbędnego kontaktu z wodą i substancjami chemicznymi. Bądźmy szczególnie ostrożni, jeśli nasze dodatki biżuteryjne posiadają dodatkowo kamienie szlachetne bądź inne delikatne elementy.

You May Also Like

Leave a Reply